تاثیر سیگار بر پوست و مو

تاثیر سیگار بر پوست و مو

چین و چروک های پوست در افراد سیگاری بیشتر بوده و در سنین پایین تری نسبت به افراد غیر سیگاری ظاهر می شود . سیگار باعث تخریب و کاهش کلاژن موجود در زیر پوست میگردد

همانطور که میدانیم کلاژن مسئول کشسانی و الاستیسیته پوست است و پوست را شل می کند و باعث تسهیل در تکثیر هر چه بیشتر عروق خونی و مویرگها و خونرسانی به فولیکولهای مو میگردد.که در نبود کلاژن پوست ما سفت و سخت میشود.

اگر خونرسانی به فولیکولها براحتی صورت نگیرد موها بتدریج ضعیف گردیده و بحالت کرکی یا پرزی در میآیند و بتدریج توانایی رویش مجدد را از دست داده و بحالت غیر فعال در میآیند که در این شرایط خیلی از همکاران پزشک این ناتوانی رویش مجدد فولیکول را با فرایند اندروزنیک اشتباه گرفته و تجویز فیناستراید را چاره کار میدانند در حالیکه در این قبیل افراد تجویز مینوکسیدیل که خونرسانی را تشدید میکند موثرترین راه درمان است.

سیگار باعث کاهش خونرسانی به پوست ودر نتیجه کاهش اکسیژن رسانی و افت تغذیه پوست می گردد. و این خود باعث آسیب به فولیکولها وریزش زودرس مو وتسریع فرآیند پیری زودرس پوست و مو را باعث میشود بهمین خاطر افراد سیگاری، همیشه چند سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر میرسند.

اغلب سیگاری ها بعلت کاهش کولاژن ودر نتیجه کاهش و انقباض های عروق پوست که در نتیجه ی حضور نیکوتین سیگار ایجاد میشود دارای پوست تیره ای هستند که بعد از ترک سیگار این عوارض کمتر شده و پوست و مو از شرایط بهتری برخوردار خواهند شد.


نیکوتین موجود در سیگار عروق خونی را تنگ و جریان خون پوست و سایر بافت ها را کم می کند.کشیدن سیگار باعث تأخیر در ترمیم زخمها وجراحات پوستی نیز می گردد.
در افراد سیگاری موها زودتر ضعیف شده و به رنگ خاکستری در آمده و زودتر از افراد معمولی از بین میروند.
در نهایت سیگار باعث نازک شدن لایه یا ضخامت فوقانی و زیرین پوست گردیده و آسیب به فولیکول های مو را باعث می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *