همه چیز درباره کاشت مو

بدن انسان نزدیک به ۵ میلیون تار مو دارد که پوست سر ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار از این تعداد را در بر می گیرد افراد با موهای بلوند بیشترین تعداد فولیکول ها را در سر داشته و بعد از آنها به ترتیب افراد با موهای قهوه ای موهای قرمز وسیاه قرار می گیرند رویش طبیعی موی سر ۱سانتی متر تا ۰٫۶ در ماه است یک تار مو شامل قسمت های زیر می باشد :

شفت یا ساقه مو (قسمتی که از پوست خارج شده و قابل رویت است )

ریشه مو ( قسمتی که زیر پوست قرار گرفته )

فولیکول مو ( مسیری لوله مانند در ناحیه درم که ریشه مو در آنجا رشد می کند )

در انتها فولیکول ناحیه ای برجسته به نام بولب است که پیگمان رنگی ملانین در آن تولید می شود، در موهای مشکی این قسمت سیاه بوده و در موهای روشن و سفید ،بی رنگ می باشد. قسمت انتهایی درم به این قسمت وارد شده درمان پاپیلا نامیده می شود. درمان پاپیلا  توسط مویرگیهای خونی تغذیه می شود و مسئول تولید موی جدید می باشد .ترکیب اصلی مو یک پروتئین ساختمانی محکم به نام کراتین می باشد این پروتئین در ناخن و سطح خارجی پوست هم وجود دارد .

ساقه مو از سه لایه تشکیل شده : ۱٫ داخلی ترین لایه مدولا نامیده می شود و فقط در موهای ضخیم بدن  وجود دارد، این لایه نور را به خوبی منعکس می کند و باعث می شود رنگ مو در افتاب نسبت به سایه متفاوت باشد. ۲٫لایه میانی ( کورکتس ) نامیده    می شود ولایه ای است که استحکام و رنگ و حالت مو را مشخص می کند.۳٫ خارجی ترین لایه( کوتیکول) نامیده می شود، این لایه نازک و بدون رنگ می باشد و نقش آن محافظت از لایه ضخیم و ملانین دار کوتکس می باشد.

سیکل طبیعی رشد و ریزش مو:

برای درک علت ریزش مو لازم است که سیکل طبیعی رشد مو را بدانیم .

موی انسان به صورت دوره رشد – استراحت ، رشد می کند. این سیکل سه مرحله دارد: ۱- آناژن : مرحله رشد . ۲- کاتاژن: مرحله پسترفت  ۳- تلوژن : مرحله استراحت

به دنبال دوره های رشد ( آناژن ) ۸- ۲ ساله ( به طور متوسط سه ساله ) یک دوره کوتاه ۴-۲ هفته ای داریم که طی آن مو کاملا پسترفت می کند (کاتاژن ) سپس مرحله استراحت (تلوژن) شروع شده و ۴-۳ ماه طول می کشد. ریزش مو تنها هنگامی اتفاق می افتد که سیکل رشد بعدی شروع شده ویک موی دیگر رشد می کند. به طور متوسط روزانه ۱۰۰-۵۰ موی در مرحله تلوژن  می ریزند. این ریزش مو طبیعی است وهمان ریزشی است که در هنگام دوش گرفتن وبرس کردن اتفاق می افتد.

درهر زمان کمتر از ۱۵% موهادر مرحله استراحت هستند وبعد از گذشت ۳تا۴ ماه این موها می ریزند و به جای آن ها موهای جدیدی رشد می کنند.

مشکل زمانی آغاز میشود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریع تر از موهای رویش یافته جدید باشد و یا رشد موهای جدید ضعیف شود در این حالت بعد از مدتی تعداد کل موها کاسته شده و فرد متوجه کاهش حجم  موهایش  می شود ؛ لذا در علم پزشکی زمانی  می گویند، فرد دچار ریزش مو شده است که در طول روز بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی او بریزد یا اگر حدود ۱۰۰ تار مو را گرفته و بکشند بیشتر از ۴ تا۵ تار مو کنده شود و بریزد . عوامل مختلفی می توانند روی سیکل رویش مو اثر گذاشته وباعث ریزش موی دائم یا موقت شوند ، شایعترین علت ریزش موی سر هم در آقایان و هم در خانم ها ریزش موی هورمونی – ژنتیکی یا آندروژنتیک(Androgenetic  alopecia )می باشد،از دیگرکم خونی ،رژیم های غذائی خاص ،زایمان وشیر دهی ،مصرف بعضی داروها ،بیماریهای التهابی یا عفونی پوست سر

،مواد شیمیایی، شیمی درمانی، استرس و غیره اشاره نمود که در ادامه هر یک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم :

ریزش موی آندروژنتیک:

33451

معمول ترین و شایعترین علت ریزش مو در آقایان وخانم ها عامل پر قدرت آندروژنتیک می باشد. اصطلاح (آندرو) از آندروژن یا هورمونهای مردانه ساز مانند (دی هیدروتستوسترون ) و(تستوسترون ) گرفته شده که وجود آن ها برای ریزش موی آندروژنتیک هم در آقایان وهم در خانم ها در صورت داشتن ژن طاسی لازم هستند و ژنتیک نشان از ژنی دارد که به ارث رسیدن آن برای بروز این نوع ریزش مو لازم است.

در آقایان میزان فراوانی طاسی ،۳ نفراز هر ۵ مرد تا قبل از سن ۵۰ سالگی می باشد ،در حالی که در زنان، ۱نفر از هر ۴ زن از دست دادن مو و نازک در آقایان بعد از بلوغ به دنبال افزایش سطح هورمونهای آندروژنی نازک شدن موها وعقب رفتن موهای ناحیه پیشانی شروع می شود. عقب رفتن خط رویش مو در شقیقه ها در اکثر مردان سفید پوست ، چه آنها یی که ریزش موی آندروژنتیک در آینده پیدا می کنند و چه آنهایی که پیدا نمی کنند ، دیده می شود اما در آنهایی که ریزش موی آندروژنتیک دارند ریزش موی  شقیقه ها به نواحی عقب تر پیشروی وبه قله سر ختم می شود. موهای پشت و بغل سر چون عموما فاقد گیرنده های هورمون مردانه می باشند ، ریزش پیدا نکرده و تاآخر عمر باقی می ما نند.

در خانمها هم این نوع ریزش مو ایجاد می شود ولی معمولا باعث نازک شدن مو و ریزش منتشر در سر می شود.عدم تعادل بین هورمون های زنانه و مردانه دادن آزمایشات هورمونی الزامیست –اغلب زنان با الگوی ریزش زنانه هیچ علائم کلینیکی یا بیوشیمیایی دال بر هورمون جنسی مردانه (آندروژن) اضافی نشان نمی دهند. حتی در مواردی با وجود سطح طبیعی تستوسترون، حساسیت بیش از حد نسبت به آندروژنها و یا تعداد بیش از حد گیرنده های موجود در فولیکول های موی سر سبب ریزش مو می گردند.میزان آندروژن ها برای بروز ریزش مو، لازم نیست بیشتر از حد طبیعی باشد. اگر ژن ریزش مو موجود ،وآندروژن ها حتی در حد طبیعی باشند ،ریزش موی آندروژنتیک بروز می کند.آندروژن ها مهمترین فاکتورهای اثر گذار در ریزش موی سر انسان هستند.رشد سبیل ،موهای زیر غل وناحیه کشاله ران به آندروژن ها وابسته است . رشد موی سر وابسته به آندروژن ها نیست ولی وجود آندروژن ها برای ریزش موی مردانه لازم هستند .

در سلول های خاصی از بدن هورمون تستوسترون توسط آنزیم ۵- آلفا ردوکتاز به هورمون قوی تر دی هیدرو تستسترون تبدیل میشود ،درمال پاپیلای فولیکول مو گیرنده های زیادی برای این هورمون داشته و این هورمون اثری مخرب بر روی فولیکولهای سر دارد وباعث ضعیف شدن آنها شده و موهای رشد یافته جدید مرتبا نازک تر شده تا اینکه دیگر مویی از آن فولیکول رشد نمی کند.دی هیدرو تستسرون ( DHT) ازطریق کوتاه کردن سیکل رشد مو باعث می شود موی ضخیم در فو لیکو لها ی دارای گیرنده این هورمون به موی کرکی  و نازک تبدیل شود این کار باعث می شود یک فولیکول قبل از رسیدن به مرحله آخر رشد به طور زودرس وارد فاز استراحت شده و رشد  بیشتر آن متوقف می شود . تصویر زیر یک فولیکول مو که از نظر ژنتیکی حساس به آندروژن  می باشد را نشان می دهد که از فاز آناژن به تلوژن رسیده و سپس وارد مرحله کمرنگ تر از قبل به نظر میرسد.

درصورتی که این سیکل رشد معیوب چند بار تکرار شود یک موی ضخیم به موی کرکی تبدیل شده سپس به تدریج تمام موهای ناحیه گرفتار ؛ درگیر این جریان شده و با گذشت زمان سر توسط موهای کرکی نازک پوشیده می شود. تولید پیگمان ( دانه رنگی ) نیز کاهش پیدا می کند وموها کمرنگتر می شوند. نهایتاً ناحیه مبتلا ،کم پشت به نظر رسیده وممکن است طی زمان ازمو خالی شود.

این پدیده کرکی شدن یا مینیاتوری شدن مو نامیده می شود.مردان وزنان دچار ریزش مو،ژن های مربوط به ریزش مو را از  والدین خویش به ارث می برند.این ژن در مردان به صورت اتوزومال غالب ودر زنان اتوزومال مغلوب ظاهر می شود.در مرحله تشکیل جنین ژن طاسی باعث می شود یک سری از فولیکولهای مو نسبت به دی هیدرو تستوسترون هورمونهای آندروژنی این فولیکولهای حساس به مرحله کرکی شدن وارد شده واز بین می روند. سن شروع،میزان وسرعت ریزش مو در هر فرد فرق میکند. چرب بودن مو،استفاده از ژل وسشوار بیش از حد ،بیماری های شدید ، سوء تغذیه یا کمبود ویتامین ها می توانند این روند را تسریع کنند.

در حال حاضر تنها راه حل برای درمان این نوع ریزش مو،کاشت موی طبیعی است و مابقی درمان ها از جمله لیزر درمانی ،مزوتراپی و پی آر پی،ماینوکسیدیل فیناستراید تنها دوره زمانی کرکی شدن موها را طولانی تر می کنند.

اما قبل از اینکه ریزش اندروژنیک شروع شود در این بین تنها داروهای فیناستراید و دوتاستراید و داروهایی از این قبیل هستندکه مانع تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون گردیده  و بدینوسیله باعث طول عمر و ماندگاری موهای طبیعی شده و تا زمانی که مصرف میشوند اثرات مثبت آنها نیز ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *